Dochodzenie odszkodowań z OC – co musisz wiedzieć?

Dochodzenie odszkodowań z OC - co musisz wiedzieć?

Każdy kierowca musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Pełni ono funkcję ochroną. W przypadku kolizji kierowca poszkodowany otrzyma odszkodowanie w ramach polisy. Warto wiedzieć jak działa polisa OC i w jaki sposób dochodzić odszkodowania. Dzięki temu proces uzyskania odszkodowania potrwa znacznie krócej.

Komu należy się odszkodowanie z polisy OC?

Od odszkodowanie z polisy OC ubiegać mogą się osoby poszkodowane w wyniku kolizji bądź wypadku. Odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC sprawcy szkody. Ważne jest, że odszkodowanie z polisy OC sprawny otrzymać może nie tylko kierowca, właściciel uszkodzonego auta, ale również wszystkie osoby poszkodowane w wyniku kolizji. Są to także pasażerowie czy przechodnie. Dochodzić odszkodowania może także najbliższa rodzina osoby, która poniosła śmierć w wyniku wypadku.

Jakiego odszkodowania można się domagać?

W przypadku kolizji poszkodowany kierowca może domagać się z polisy OC sprawcy odszkodowania za uszkodzenie samochodu, uszkodzenie przedmiotów znajdujących się w aucie oraz zwrot kosztów związanych z holowaniem uszkodzonego auta. Jeśli dojdzie do wypadku wówczas zakres odszkodowania jest znacznie szerszy. Domagać można się zwrotu kosztów leczenia, rehabilitacji, opieki czy utraconego zarobku.

Jak i kiedy zgłosić szkodę?

Szkodę i wniosek o odszkodowanie zgłosić należy firmie ubezpieczeniowej sprawcy. Ten powinien podać poszkodowanemu dane swojego ubezpieczyciela oraz numer polisy. W zależności od firmy ubezpieczeniowej szkodę zgłosić można telefoniczne, pocztą tradycyjną, pocztą internetową, a dziś najczęściej za pomocą formularza znajdującego się na stronie internetowej ubezpieczyciela. Po zgłoszeniu szkody w przeciągu 7 dni ubezpieczyciel można poinformować o konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów jeśli będzie taka potrzeba. Pamiętać należy o terminie, w którym należy zgłosić szkodę. W przypadku kolizji termin ten to okres 3 lat. W przypadku wypadku termin przedawnia się po okresie 20 lat.

Jak szybko ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie?

Firma ubezpieczeniowa ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni od zgłoszenia szkody. Termin ten może ulec wydłużeniu jeśli w przeciągu 30 dni nie uda się ustalić wszystkich okoliczności zdarzenia. Po ich ustaleniu ubezpieczyciel ma 14 na wypłatę odszkodowania. Jeśli kwota odszkodowania jest niesatysfakcjonująca wówczas osoba poszkodowana może odwołać się od takiej decyzji. Najlepiej w takim przypadku zgłosić się do firmy profesjonalnie zajmującej się dochodzeniem odszkodowań.

Pomoc profesjonalistów

W celu uzyskania odszkodowania pomóc mogą profesjonaliści w tym zakresie. Mowa tu o działających na rynku firmach np: XPRIME, które zajmują się dochodzeniem odszkodowań dla swoich klientów. Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy są w stanie podjąć się skutecznych negocjacji z ubezpieczycielem i na ich drodze uzyskać satysfakcjonujące dla poszkodowanego odszkodowanie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *