Jak obniżyć wartość samochodu do akcyzy? Poradnik motoryzacyjny

Jak obniżyć wartość samochodu do akcyzy? Poradnik motoryzacyjny

Osoby sprowadzające samochód z zagranicy muszą pamiętać o tym, aby uregulować wszelkie opłaty. Jedną z takich opłat jest akcyza za samochód sprowadzany z zagranicy. Bardzo często opłata ta jest wysoka. Czy wysokość akcyzy zawsze jest taka sama? Czy właściciel sprowadzający samochód z zagranicy może w jakiś sposób wpłynąć na to, że wartość akcyzy do zapłaty będzie niższa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym poradniku motoryzacyjnym.

Kiedy trzeba pamiętać o zapłacie akcyzy?

Jeżeli kupujesz samochód w kraju, nieważne czy będzie on nowy, czy używany, to nie musisz zaprzątać sobie głowy akcyzą. Sytuacja jednak wygląda zupełnie inaczej, gdy wpadnie Ci w oko pojazd, który jest zarejestrowany za granicą. Polacy bardzo często sprowadzają samochody między innymi z terytorium Włoch czy Niemiec. Pojazdy takie kuszą atrakcyjną ceną. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą samochodu, dokładnie zastanów się nad tym, czy ta cena faktycznie jest tak bardzo atrakcyjna, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Weź pod uwagę nie tylko sam koszt zakupu. Musisz również pamiętać o opłatach dodatkowe związanych ze sprowadzeniem oraz zarejestrowaniem samochodu na terenie naszego kraju. Dla wielu potencjalnych nabywców zagranicznego pojazdu dosyć problematyczną kwestią staje się konieczność opłacenia wysokiej akcyzy.

Od czego zależy wysokość akcyzy?

Wysokość podatku, jaki przyjdzie Ci zapłacić za samochód sprowadzany do kraju, zależy od kilku czynników. Ma na nią wpływ między innymi pojemność silnika w sprowadzanym pojeździe, a także norma emisji spalin Euro. Jest jeszcze jeden istotny czynnik wpływający na wysokość akcyzy, a mianowicie wiek pojazdu. Wysokość akcyzy może w pewnym stopniu ulec zmianie, jeżeli pojazd, który jest sprowadzany do kraju, w sposób ponadnormatywny utracił swoją wartość. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taką ocenę może wydać jedynie biegły rzeczoznawca samochodowy, który zostanie powołany z urzędu. Kto zapłaci za ocenę biegłego? Oczywiście nowy nabywca samochodu. Jeżeli na przykład sprowadzany pojazd będzie miał zniszczoną tapicerkę, lub inne defekty obniżające jego wartość, wówczas biegły oceniający stan pojazdu będzie uprawniony do tego, aby udzielić zniżki na akcyzę.

Czy warto obniżać wartość akcyzy? Za każdym razem tę kwestię trzeba rozważyć, biorąc pod uwagę konkretny przypadek. Jedno jest pewne – wartości akcyzy nie można zaniżyć – za takie działanie grożą poważne sankcje. Jeżeli jednak sprowadzany samochód jest np. zniszczony wewnątrz, to jego wartość jest niższa, a dzięki ocenie rzeczoznawcy, akcyza może zostać znacznie obniżona. O ile? To już zależy od konkretnego przypadku.

Dowiedz się Więcej

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *