Jak podczas pandemii funkcjonują biura rachunkowe?

Jak podczas pandemii funkcjonują biura rachunkowe?

Większość małych, a także średnie i duże firmy decydują się na powierzenie prowadzenia księgowości podmiotom zewnętrznym, czyli biurom rachunkowym. Ich działalność nie może zostać na czas epidemii zawieszona, a wręcz przeciwnie. Przesunięcia terminów podatkowych czy możliwość starania się przedsiębiorców o dodatkowe środki wymuszają wytężoną pracę księgowych. Jak funkcjonują biura w czasie pandemii koronawirusa?

Księgowy za szybą

Niektóre biura rachunkowe całkowicie przeniosły swoją działalność do domów pracowników, na innych zaś wymusiła to sytuacja, spowodowana nałożeniem na nich kwarantanny. Te biura rachunkowe, które nadal funkcjonują stacjonarnie, z reguły nie przyjmują klientów w tradycyjny sposób. Właściciele biur muszą bowiem zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo, dlatego też ich kontakty z klientami zostały ograniczone do minimum. W sytuacji, w której klient chce zostawić dokumenty dla księgowych, może zdeponować je w specjalnie do tego przygotowanych boxach. Rozmowa z pracownikiem zazwyczaj odbywa się w sposób telefoniczny lub mailowy. Jedynie w wyjątkowych przypadkach księgowi mogą bezpośrednio kontaktować się z klientami. Nawet w przypadku, gdy pracownicy biura stawiają się w miejscu pracy, rekomenduje się, aby klienci w miarę możliwości przesyłali dokumenty elektronicznie zamiast doręczać je w tradycyjny sposób. Warto też pamiętać, że większość biur wprowadziła kwarantannę dla papierowych dokumentów. Dostarczenie ich do biura osobiście może spowodować opóźnienia w księgowaniu.

Księgowość online

Księgowy wykonuje pracę, którą zazwyczaj może wykonywać zdalnie, na co też zdecydowała się większość biur rachunkowych min. krakowskie biuro rachunkowe RoscoTax. Ich ofertę księgowości zdalnej możesz sprawdzić na stronie www. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i programów księgowych. Są to programy, które pozwalają przeprowadzić niemalże cały proces księgowy bez konieczności sięgania po papierowe dokumenty. Klient może wysłać dokumenty do księgowego, który następnie wszystkie niezbędne operacje wraz ze złożeniem deklaracji podatkowych, wykona z domu. Oczywiście pracownicy biura dostępnie są telefonicznie i mailowo w standardowych godzinach pracy biur. Klienci nie zostają bez pomocy, gdy tylko jej potrzebują. Warunkiem do podjęcia pracy zdalnej przez księgowego jest posiadanie odpowiedniego programu, a także zabezpieczeń, które nie pozwolą na wyciek danych, na przykład osobowych czy handlowych. Za tego typu zabezpieczenia odpowiedzialny jest kierownik biura, dlatego klient może być spokojny o swoje dokumenty czy dane poufne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *