Jaki jest koszt wyceny szkody samochodu przez niezależnego rzeczoznawcę?

Jaki jest koszt wyceny szkody samochodu przez niezależnego rzeczoznawcę?

Kiedy dochodzi do wypadku lub kolizji, ubezpieczyciel powinien przysłać rzeczoznawcę samochodowego, który oszacuje całość szkód. Dzięki temu bowiem można później określić wysokość należnego odszkodowania. Często jednak bywa, że wyniki oględzin nie są zadowalające dla właściciela pojazdu, a wycena napraw okazuje się zbyt niska. W takim przypadku warto zlecić oszacowanie szkód niezależnemu rzeczoznawcy. Jak to zrobić i ile kosztuje taka usługa?

Rzeczoznawca przyznany od ubezpieczyciela

Wiele firm zajmujących się ubezpieczaniem pojazdów, zatrudnia własnego rzeczoznawcę. Jego usługi są potrzebne szczególnie do wyceny szkody, jaką doznał konkretny samochód. Rzeczoznawca sporządza dokładny kosztorys napraw niezbędnych po wypadku czy kolizji. Często jednak poszkodowani uznają taki kosztorys za zaniżony.

Niejednokrotnie się zdarza, że właściciele pojazdów nie zgadzają kwotami przedstawionymi przez specjalistów współpracujących z ubezpieczycielem. Kiedy szacunkowe koszty naprawy samochodu wydają się zbyt niskie, można odwołać się od decyzji firmy ubezpieczającej, dołączając do pisma opinię niezależnego rzeczoznawcy.

Niezależny rzeczoznawca samochodowy

Każdy kandydat na rzeczoznawcę musi spełniać ustawowo określone warunki. Dzięki temu można być pewnym fachowości i rzetelności ich działań. Podobnie niezależny rzeczoznawca samochodowy musi być odpowiednio wykwalifikowany. Taki specjalista może być potrzebny w wielu kwestiach związanych z użytkowaniem samochodu. Może przykładowo ocenić stan techniczny pojazdu przed kupnem czy po naprawach.

Niezależny rzeczoznawca samochodowy jest też bardzo często wzywany właśnie do oszacowania kosztów naprawy pojazdu i wartości szkód poniesionych podczas wypadku czy kolizji drogowej. Taka ekspertyza jest szczególnie przydatna podczas odwoływania się od decyzji ubezpieczyciela. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że opinia ta nie jest wiążąca dla ubezpieczyciela.

Wycena szkody samochodu przez niezależnego rzeczoznawcę – koszt

Niejednokrotnie dodatkowa opinia rzeczoznawcy może się przyczynić do zwiększenia kwoty przyznanej w ramach odszkodowania. Niezależny rzeczoznawca komunikacyjny powinien więc posiadać rozległą wiedzę specjalistyczną w tym zakresie. Co więcej taki rzeczoznawca musi być rzetelny, obiektywny i bezstronny.

Odpowiedzialność, jaka spoczywa na niezależnych rzeczoznawcach samochodowych sprawia, że ich usługi nie należą do najtańszych. Szacuje się, że średni koszt wyceny szkody samochodu przez niezależnego rzeczoznawcę, to ok. 500zł. Ostateczna cena zależna jest od zakresu czynności, jakie są wymagane od specjalisty.

Warto pamiętać, że chociaż nie są to małe sumy, dzięki takiej usłudze można sprawdzić, czy kosztorys przygotowany przez osobę współpracującą z ubezpieczycielem nie jest zaniżony. Wówczas można ubiegać się o większe środki na naprawę pojazdu, co może przynieść ogromną ulgę dla portfela.

Czytaj Więcej

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *