Ogród nowoczesny – jak go założyć i co powinno się w nim znaleźć?

Ogród nowoczesny - jak go założyć i co powinno się w nim znaleźć?

Nowoczesny ogród to nieodłączny element nowoczesnej architektury. Proste linie budynków oraz odcienie szarości na elewacjach wpisujące się w obecne trendy projektowe, pięknie uzupełni zielony zakątek utrzymany w tej samej estetyce. Co zatem charakteryzuje modne przestrzenie wokół domu i jakie rośliny najlepiej wybrać?

Ogród nowoczesny, czyli jaki?

Gdy myślimy o nowoczesnym ogrodzie, wyobrażamy sobie idealnie przystrzyżony trawnik oraz równiutko przycięte tuje okalające działkę i odgradzające nas od świata zewnętrznego. Niestety to trochę za mało. Aktualne trendy w architekturze krajobrazu skupiają się gównie na bardzo prostych liniach. Cała przestrzeń powinna być uporządkowana, jednak nie ma tu miejsca na nieco wiejskie, kolorowe, bujne kwiatostany sadzone w równych rządkach. Aranżując modny, zielony zakątek musimy zapomnieć również o plastikowych płotach i kiczowatych figurkach. Teraz króluje naturalny kamień, starannie obrobione deski, metalowe konstrukcje i delikatne, dyskretne oświetlenie.

Rośliny, które sprawdzą się w nowoczesnym ogrodzie

Planując nasadzenia towarzyszące nowoczesnej architekturze, musimy się skupić na ich formie oraz sposobie pielęgnacji. Taki ogród ma nadążać nie tylko za designem budynku, ale także za stylem życia nowoczesnych właścicieli niemających czasu na wielogodzinne pielenie i przycinanie. Doskonałym pomysłem w tym przypadku jest tzw. trawnik z rolki, czy też geowłóknina, która uniemożliwi wzrost chwastów. Jeśli natomiast chodzi o rośliny, wybierajmy gatunki wieloletnie, wymagające minimalnej ingerencji. Sprawdzą się tu piękne, smukłe, wysokie trawy takie jak rozplenica, palczatka, efektowne różaneczniki oraz niezniszczalne krzaczki lawendy. W przypadku drzew najlepiej postawić na kwitnącą magnolię, klon palmowy lub ponadczasową brzozę o wspaniałej korze.

Elementy designerskie, którą są równie ważne jak rośliny

Projektując nowoczesną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu nie możemy pominąć małej architektury. Zgrabne ścieżki wykonane z wcześniej wspomnianego kamienia, geometryczne formy tarasów, murki o stalowej konstrukcji i niesamowicie modne zadaszenia z lameli to prawdziwe „must have” w tego typu ogrodzie. O ile strefa roślin ma być subtelna oraz naturalna, o tyle wszelkie elementy konstrukcyjne muszą być perfekcyjnie dopracowane. Nie zdadzą tu egzaminu fikuśne mostki, romantyczne, rzeźbione altanki, bądź tandetny podest z imitacji drewna. Wszystkie linie w takiej przestrzeni powinny być krystalicznie czyste i proste, tak samo, jak w przypadku nowoczesnych budynków. Elementem ożywiającym ogród mogą stać się designerskie meble, dlatego plastikowe stoły oraz krzesełka schowajmy do szopy, a w ich miejsce postawmy okazały narożnik, stylowe, kolorowe siedziska, jak również stoliki z pierwszych stron magazynów o tematyce wnętrzarskiej.

Jak widać, urządzenie nowoczesnego ogrodu wcale nie jest takie trudne. Przede wszystkim musimy pamiętać, by stworzyć przestrzeń, która pozwoli nam odpocząć. Wystarczy trzymać się kilku zasad, by otrzymać wspaniały efekt i nie musieć ciągle biegać z grabiami oraz łopatą. W przypadku problemu z zaprojektowaniem lub założeniem ogrodu nowoczesnego warto skorzystać z pomocy specjalistów z firmy ogrodniczej Ponadczasowe Ogrody.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *