Polska marka samochodów elektrycznych – IZERA

Polska marka samochodów elektrycznych – IZERA

Izera to nazwa marki samochodów elektrycznych, które mają być produkowane w śląskiej fabryce. Co więcej, nie tylko fabryka jest Polska. Spółka stojąca za marką to ElectroMobilityPoland. Polska firma zapowiedziała produkcję seryjną samochodów elektrycznych, która ma rozpocząć się w trzecim kwartale 2023 roku.

Made in Poland

Pod marką zaprezentowano już dwa prototypy, elektrycznego SUV-a oraz hatchbacka. Całe biznesowe zaplecze według relacji spółki jest już gotowe. Według pierwszych informacji celem jest konstruowanie samochodów w cenie przystępnej, nie wiemy, czy oznacza to, że samochody będą tanie, ponieważ spółka nie ujawniła dokładnej ceny. Według przedstawicieli marki Izera celem jest budowanie samochodów na segment masowy, mają to być pojazdy szeroko dostępne. Samochód ma być tani w użytkowaniu.

Co więcej, ma być dostępny w dość innowacyjnym modelu rozliczeniowym. Samochód będzie dostępny na raty, a rata pokrywała będzie jednocześnie koszt jego ładowania. Zapewniano równocześnie, że cena raty nie będzie przekraczała kosztów, które generuje samochód spalinowy z tego samego segmentu. Samochody mają zachwycać nowoczesnością i praktycznością. Do obsługi niektórych funkcji samochodu ma powstać specjalna dedykowana aplikacja na telefon.

Elektryczne samochody przyszłości

Samochody elektryczne Polskiej marki zdobywają coraz większe zainteresowanie. Spółka zapowiedziała próbę zbudowania sieci sprzedaży w inny sposób, niż to obecnie jest praktykowane. Sprzedaż miałaby się odbywać niezależnie od pośredników, dzięki temu rozwiązaniu spółka chce umożliwić sobie obniżenie ceny samochodów.

Projekt ma kosztować około 5 miliardów złotych, główny kapitał wniesiony do spółki pochodzi od akcjonariuszy. W przypadku rezygnacji, któregoś z dużych akcjonariuszy istnieje możliwość zawieszenia projektu z racji problemów z finansowaniem. W skład spółki wchodzą akcjonariusze czterech państwowych koncernów energetycznych:

  • PGE Polska Grupa Energetyczna SA,
  • Enea SA,
  • Energa SA,
  • Tauron Polska Energia SA.

Silniki stosowane w samochodach mają umożliwiać przyspieszenie od 0 do 100 km/h w okolicach 8 sekund. To, co zawsze budzi wątpliwości przy samochodach elektrycznych to zasięg baterii, jak daleki dystans będziemy mogli pokonać na jednym ładowaniu. Samochody marki Izera mają pokonywać około 400 km na jednym ładowaniu. Ładowanie samochodu również ma nie stanowić problemu. Ładowarki będzie można znaleźć na stacjach ładowania. Istnieje również możliwość naładowania samochodu w domu za pomocą ładowarek typu “powerwall”.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *