Samochody elektryczne – zalety i wady

Samochody elektryczne – zalety i wady

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że pojazdów z napędem elektrycznym jest coraz więcej. Pojawiają się one nie tylko na ulicach miast szeroko pojętego zachodu, ale także w Polsce. Wpływ na to mają między innymi wciąż spadające ceny takich samochodów, ale również rosnąca świadomość samych kierowców. Warto jednak zastanowić się, czy zakup auta napędzanego energią elektryczną na pewno jest dobrym pomysłem.

Zalety samochodów elektrycznych

Oczywistym atutem tego typu pojazdów jest ich minimalny wpływ na otaczającą nas przyrodę. To właśnie ekologia sprawia, że wielu kierowców postanawia przesiąść się na „elektryki”. Emisja spalin w ich przypadku jest bowiem zerowa.

Choć ceny samochodów elektrycznych cały czas spadają, nadal są one dość drogie. Zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi „benzyniakami” czy też dieslami. Z drugiej jednak strony trzeba podkreślić koszt ładowania takiego auta. Dzięki odnawialnym źródłom energii jest on zdecydowanie niższy od tego, z czym mamy do czynienia na stacjach benzynowych.

Po stronie zalet pojazdów z napędem elektrycznym należy zapisać też możliwość uzyskania stosownej ulgi bądź dotacji na ich zakup, jak również dostępność w wielu miastach udogodnień dla takich aut. Mowa tu chociażby o osobnych miejscach parkingowych czy strefach ograniczonego ruchu, do których wjechać mogą tylko elektryki.

Wady samochodów elektrycznych

Powyższe zalety są naprawdę zachęcające, co jednak nie oznacza, że auta elektrycznie nie mają wad. Poza wspomnianymi już cenami samochodów, uwagę warto zwrócić na koszt zakupu specjalnej ładowarki. No chyba że zamierzamy korzystać wyłącznie z tych dostępnych na stacjach bądź przy dużych centrach handlowych.

Wielu kierowców zwraca uwagę także na zasięg pojazdów elektrycznych. Ten, z każdym modelem, jest coraz większy, jednak cały czas trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach. W zależności od marki i zastosowanego silnika, zasięg jazdy wynieść może 200, 300, 400, a nawet ponad 500 kilometrów. Podczas codziennej jazdy po mieście w zupełności to wystarczy. Niemniej, w razie dłuższego wyjazdu warto rozplanować trasę, tak aby móc po drodze zajechać do stacji ładowania. Niestety, w Polsce z ich dostępnością nadal jest krucho – należy o tym pamiętać przed ewentualnym zakupem samochodu. Co ważne, zasięg samochodu nigdy nie jest stały. Zależy on bowiem od stylu jazdy, a także wykorzystania na przykład klimatyzacji.

Czy samochód elektryczny to dobry wybór? Jeśli jesteście miłośnikami ekologii i chcecie zakupić cichy, wydajny pojazd, który nie będzie emitował spalin, odpowiedź na tak postawione pytanie musi być twierdząca. Pamiętajcie jednak przy tym o wszelkich ograniczeniach pojazdów elektrycznych, jak również o ich wciąż wysokich cenach.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *