Silnik spalinowy czy elektryczny – który lepszy?

Silnik spalinowy czy elektryczny - który lepszy?

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Wielu kierowców zastanawia się jednak czy jest to rozwiązanie lepsze w porównaniu z samochodami z silnikiem spalinowym. Oba rozwiązania mają bowiem swoje zalety i wady. Warto zatem wiedzieć czym charakteryzuje się działanie silników spalinowych i silników elektrycznych.

Działanie silników spalinowych

Silnik spalinowy to silnik, który w swoim działaniu wykorzystuje sprężanie oraz rozprężanie gazu. W ten sposób wytwarzany jest moment obrotowy. Gorący gaz wytwarza energię służącą do napędzania samochodu. Dzieje się tak poprzez spalanie paliwa. Zaletą silników spalinowych jest ich dość prosta budowa. Ponadto są to silniki proste w uruchomieniu niezależnie od miejsca. Oznacza to również, że silniki spalinowe są gotowe do pracy w bardzo szybkim czasie. Warto dodać także, iż w przypadku silników spalinowych ich naprawa nie jest bardzo skomplikowana. Nie są to jednak silniki bez wad. Największą z nich jest negatywne oddziaływanie na środowisko.

Działanie silników elektrycznych

W przypadku silników elektrycznych energia elektryczna przekształcana jest w energię mechaniczną, która napędza pojazd. Rosnąca popularność aut elektrycznych winka głównie z niskich kosztów eksploatacji. Koszt przejechania stu kilometrów to często koszt jednego litra paliwa w przypadku auta z silnikiem spalinowym. Niski koszt jest wynika również choćby z tego, że w przypadku aut elektrycznych dochodzi do odzyskiwania energii w momencie hamowania. Dodatkowo w autach elektrycznych nie ma konieczności stosowania płynów chłodniczych i innych olejów silnikowych. Zwolennicy aut elektrycznych zwracają uwagę na jeszcze jedną zaletę. Tego typu auta potrafią rozpędzić się do bardzo wysokich prędkości niemal od razu. To dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu silnika. Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że samochody z silnikiem elektrycznych są samochodami ekologicznymi. Nie wpływają negatywnie na środowisko. Jednak i auta elektryczne mają swoje wady. Pierwszą z nich jest dość wysoka cena takich samochodów. Ponadto dość drogie są również akumulatory do aut elektrycznych.

Silnik spalinowy czy elektryczny?

Jak zatem widać, oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Dlatego też często wskazuje się, iż najlepszym kompromisem będzie auto hybrydowe. Silnik hybrydowy łączy bowiem w sobie zalety silników spalinowych i silników elektrycznych. Zapewnia komfortową i dynamiczną jazdę. A dodatkowo w samochodzie hybrydowym akumulatory ładują się samoistnie podczas jazdy. A to znacznie zmniejsza koszty eksploatacji.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *