Wycena szkody przez rzeczoznawcę samochodowego – cennik

Wycena szkody przez rzeczoznawcę samochodowego – cennik

Kolizja i uszkodzenia auta to coś z czym liczyć musi się każdy kierowca. Jeśli dojdzie to takie zdarzenia najczęściej poszkodowany kierowca kieruje wniosek do firmy ubezpieczeniowej sprawy szkody w celu wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel może określić wysokość odszkodowania i je wypłacić na podstawie przesłanych przez poszkodowanego dokumentów. Zdarza się jednak, że firmy ubezpieczeniowe w celu wyceny szkody korzystają z usług rzeczoznawcy samochodowego. Kim jest rzeczoznawca, na czym polega jego praca i ile kosztuje?

Rzeczoznawca samochodowy – kim jest i na czym polega jego praca?

Jak wspomniano, jednym z głównych zadań rzeczoznawcy samochodowego jest wycena szkody powstałej w wyniki zdarzenia drogowego. Zwykle to firmy ubezpieczeniowe wynajmują rzeczoznawcę i zlecają mu wykonanie wyceny. Nie jest to jednak zasadą. Każdy właściciel pojazdu może skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego i zlecić przeprowadzenie wyceny. Kiedy najczęściej kierowcy korzystają z takiej możliwości? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy nie zgadzają się z wyceną zaproponowaną przez firmę ubezpieczeniową. W takim przypadku poszkodowany kierowca może zlecić dodatkową, niezależną wycenę szkody przygotowaną przez wskazanego przez niego rzeczoznawcę. Oprócz wycen szkód komunikacyjnych, rzeczoznawca samochodowy zajmuje się także oceną wartości samochodu. To usługa, z której skorzystać można kiedy chce się sprzedaż auto, ale nie wie się ile dokładnie w tej chwili posiadany samochód może być wart. Z usług rzeczoznawcy samochodowego korzystają także sądy, warsztaty i serwisy samochodowe oraz producenci samochodów. Co ważne, zawodu rzeczoznawcy samochodowego nie może wykonywać każdy. Spełnić należy określone kryteria. Konieczne jest zdanie egzaminu państwowego oraz bycie wpisanym do rejestru rzeczoznawców samochodowych.

Jak przebiega wycena szkody?

Przede wszystkim, aby rzeczoznawca samochodowy mógł wycenić szkodę potrzebować będzie dokumentów auta. Mowa tu o dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu oraz polisie OC. Dlatego przygotowując się na spotkanie z rzeczoznawcą należy skompletować i przygotować wszystkie te dokumenty. Bardzo przydane w przygotowaniu wyceny zawsze będą zdjęcia z miejsca zdarzenia przedstawiające szkodę. Dlatego zawsze warto takie zdjęcia wykonywać. Poza tym rzeczoznawcę należy ze szczegółami poinformować o przebiegu zdarzenia. Oczywiście rzeczoznawcy wskazać należy wszystkie uszkodzenia powstałe w wyniku kolizji. Zdarzyć się może jednak, że rzeczoznawca zdecyduje się na dodatkowe oględziny samochodu w warsztacie. Istnieje bowiem ewentualność, że w wyniku zdarzenia powstały uszkodzenia i usterki, których nie widać na pierwszy rzut oka. Wszystkie uszkodzenia są skrupulatnie odnotowywane przez rzeczoznawcę w protokole. Na jego podstawie przygotowywana jest ostateczna wycena szkód. Wycena ta zawsze opiera się na aktualnych cenach rynkowych.

Cennik usług rzeczoznawcy samochodowego

Cennik usług rzeczoznawcy samochodowego jest zróżnicowany. Wszystko bowiem zależy od tego jaką konkretną pracę rzeczoznawca ma wykonać. Innymi słowy, czego wycena ma dotyczyć i w jakim celu ma być przygotowana. Jeśli zlecić chce się wycenę wartości posiadanego auta to liczyć trzeba się z kosztem ok. 300 zł. Wycena szkody powstałej w wyniku zdarzenia drogowego jest nieco droższa. To wydatek rzędu 400 – 500 zł. Najdroższa usługa rzeczoznawcy samochodowego to ustalenie przebiegu zdarzenia drogowego. Tu cena uzależniona jest od stopnia skomplikowania danej sprawy. Kosztować może od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

W przypadku otrzymania zaniżonego odszkodowanie warto zwrócić się do niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który przeprowadzi ponowną wycenę szkód i sporządzi kosztorys. Na podstawie nowego kosztorysu będziesz mógł się odwołać od decyzji ubezpieczyciela. Ponadto taki kosztorys będzie ważnym dowodem w sprawie jeżeli sprawa zaniżonego odszkodowania trafiłaby do sadu. Warto więc korzystać z usług niezależnych rzeczoznawców samochodowych. Gdzie ich znaleźć? Najlepiej zacząć w firmach, które zajmują się odzyskiwaniem i dopłatami do odszkodowań – TB Ekspert.

TB Ekspert - logo

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *