Zasłony – jak właściwie dopasować je do wnętrza?

Zasłony - jak właściwie dopasować je do wnętrza?

Każdy z nas pragnie co jakiś czas odmienić swoje mieszkanie, nawet wtedy, gdy trud tych zmian wprawia w przerażenie. Ale wytrawni projektanci wnętrz czy też osoby specjalizujące się w home stagingu doskonale wiedzą, jak niewiele trzeba, by dane pomieszczenie w mieszkaniu otrzymało zupełnie odmienny wygląd. Czasem wystarczy kilka drobnych zmian i zrozumienie charakteru swojej ulubionej przestrzeni.

Proste sposoby na odświeżenie mieszkania

Jednym z najprostszych sposobów zmiany wyglądu przestrzeni pomieszczenia jest wymiana w nim wszystkich części tekstylnych, czyli takich, które swoją barwną powierzchnią wpływają najsilniej na jej postrzeganie. Taką powierzchnią dysponują: obicia kanap, dywany, zasłony na oknach i w mniejszym stopniu obicia foteli, krzeseł i poduszek. A to oznacza, że wszystkie tekstylia powinno traktować się jak wspólne naczynia połączone, drastyczna wymiana jednego z nich pociąga za sobą wszystkie następne.

Ogromne znaczenie w postrzeganiu kolorystyki pomieszczenia mają zasłony, mogą wtopić się w tło lub nadawać ton. Ich znaczenie dodatkowo podkreśli długość zasłon, które mogą sięgać do parapetu, kaloryferów zamontowanych poniżej okien, do podłogi a nawet miękko się na niej układać. Każda opcja podkreśla znaczenie barwy lub wzoru.

Proste sposoby na ciekawą aranżację okna możecie zobaczyć na stronie www internetowego sklepu oferującego zasłony firany i karnisze – Świat Firan Zasłon.

Jak dopasować zasłony do wnętrza? 

Coraz częściej wybieramy w aranżacji wnętrz klasykę i prostotę. Dotyczy to również zasłon, które doskonale prezentują się w jak najczystszej formie, bez falban, nadmiernego drapowania czy głębokich plis. Najważniejsze znaczenie w doborze zasłon ma kolor, który dopasowujemy na zasadzie uzupełnienia kolorystyki lub kontrastu do pozostałych barw. Najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach jasne zasłony, chociaż niekoniecznie beżowe czy szare. W większych można pozwolić sobie na delikatny wzór, który warto powtórzyć w niewielkim fragmencie na innych powierzchniach, np. poduszce czy obiciu jednego fotela. Nie trzeba bać się wzorów na zasłonach, w jasnej i delikatnej kolorystyce wszystkich pozostałych elementów deseń da sporo świeżości i energii w pomieszczeniu. Najtrudniejszą opcją jest zawieszenie na oknach zasłon w kolorze ścian. Stworzona przestrzeń bardzo szybko staje się nudna i daje poczucie stagnacji.

W aranżacjach klasycznych sprawdzą się tradycyjne tkaniny, ale w pomieszczeniach w stylu glamour można pozwolić sobie na tkaniny luksusowe, mięsiste, o wyraźnej strukturze i ciężarze. Welur czy aksamit sprawdzą się w obszernych pomieszczeniach o dużych oknach i wpadającym przez nie słońcu. Luksusowy wygląd pomieszczenia podkreślają intensywne i głębokie barwy oraz odcienie złota czy srebra.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *