Auto na gaz – wady i zalety takiego rozwiązania

Auto na gaz - wady i zalety takiego rozwiązania

Auta z instalacją LPG, czyli tzw. auta na gaz, cieszą się ogromną popularnością wśród kierowców od wielu lat. Przyczyna jest bardzo prosta. Koszt LPG jest znacznie mniejszy w porównaniu z kosztem benzyny czy oleju napędowego. Często cena LPG jest nawet dwa razy niższa. Pozwala to na tańsze jeżdżenie samochodem. Instalacja LPG ma zatem swoje zalety. Nie jest jednak tak, że rozwiązanie to pozbawione jest wad. Warto zatem wiedzieć jakie zalety i wady wiążą się z autem na gaz.

Zalety auta na gaz

Każdy kierowca doskonale wie, że auto kosztuje. I nie chodzi tu jedynie o jego cenę, ale również o koszty eksploatacji. W tym koszty paliwa. Z tego powodu kierowcy tak często decydują się na zakup auta z instalacją LPG lub montują taką instalacje w posiadanym przez siebie samochodzie. Ale niska cena LPG to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Nie każdy wie, ale LPG jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym w porównaniu z benzyną. Nie emituje bowiem toksycznych gazów podczas spalania. Innymi słowy, gaz nie przyczynia się do powstawania smogu jak ma to miejsce w przypadku benzyny. Co więcej, auta zasilane LPG emitują mniejszy hałas. Praca silnika zasilanego LPG jest cichsza. Jazda samochodem na gaz jest nie tylko tańsza, ale i wydajniejsza. Dlatego jest to idealne rozwiązanie dla tych kierowców, którzy często muszą pokonywać wiele kilometrów. Dodatkowo w razie konieczności zawsze może przełączyć się na benzynę.

Wady auta na gaz

Jak jednak wspomniano, auta na gaz nie są pozbawione wad. Po pierwsze, liczyć trzeba się z niemałym kosztem instalacji LPG. Może on sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Co prawda taki koszt może zwrócić się już po przejechaniu ok 20 tys. kilometrów, ale jednak już na początku wyłożyć trzeba określoną sumę. Jeśli o kosztach mowa to wiedzieć trzeba również, że przegląd techniczny auta na gaz jest droższy w porównaniu z przeglądem auta na benzynę. Pamiętać także trzeba, że w autach na gaz butla montowana jest w bagażniku. W miejscu, które normalnie przeznaczone jest na koło zapasowe, które także trzeba mieć ze sobą. To ogranicza pojemność bagażnika. Wspomnieć można również o pewnych ograniczeniach jeśli chodzi o parkowanie. Auta na gaz nie mogą być bowiem parkowane w podziemnych parkingach.

Auto na gaz – czy warto?

Niski koszt paliwa i pozytywne skutki dla środowiska to ogromne zalety tego rozwiązania. To czy jednak postawić na LPG czy pozostać przy benzynie każdy kierowca musi rozważyć samodzielnie. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb. Instalację LPG na pewno można jednak polecić tym kierowcom, który dużo i często podróżują.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *