Szkoda komunikacyjna może zdarzyć się każdemu z nas. Towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają wypłacane odszkodowania, przez co ich wysokość może nie wystarczyć na naprawę pojazdu. Wiele osób dało się w ten sposób oszukać, otrzymując nawet o 50% mniejsze odszkodowanie niż to, które naprawdę należało się w danej sytuacji. Wyjściem z sytuacji może być odkupienie szkody komunikacyjnej przez wyspecjalizowaną firmę. Czy warto zdecydować się na taki krok?
Odkup odszkodowań – czy to się opłaca?
Sprzedaż odszkodowania jest dla wielu osób wyjściem z sytuacji, w której towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca zbyt niskie odszkodowanie. Wiadomo, że każdy klient może odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, jednak w praktyce takie działanie na ogół nie przynosi efektów. W większych polskich miastach jak choćby Warszawa, funkcjonują wyspecjalizowane firmy zajmujące się odkupem odszkodowań od osób poszkodowanych w zdarzeniach komunikacyjnych. Rzeczoznawca jest w stanie wycenić faktyczną wartość szkody, dzięki czemu firmy te określają realną wartość szkody. Kierowca może sprzedać swoje prawa do szkód komunikacyjnych, co jest w pełni legalnym i coraz częściej stosowanym sposobem na uzyskanie dopłaty do odszkodowania. Co ważne, może to zrobić nawet jeśli jeszcze nie naprawił uszkodzonego pojazdu. Jest to z pewnością korzystniejsza opcja niż wystąpienie przeciwko ubezpieczycielowi na drodze sądowej lub akceptacja kwoty zaniżonego odszkodowania.
Na jakiej zasadzie można sprzedać prawa do szkody?
Osoba poszkodowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe może starać się o dopłatę do odszkodowania wypłaconego z OC lub z AC. W tym celu należy zebrać dokumenty wydane przez ubezpieczyciela – decyzję o wypłacie odszkodowania, kosztorys lub kalkulację naprawy wydaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Będą to dokumenty niezbędne do oszacowania wartości szkody przez rzeczoznawcę pracującego dla firmy zajmującej się dopłatami do odszkodowań. Jeśli ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie to z pewnością rzeczoznawca znajdzie kruczki prawne, na podstawie których będzie można ubiegać się o dopłatę od ubezpieczyciela. Osoba sprzedająca swoje prawa do roszczenia może otrzymać gotówkę praktycznie od ręki, sprzedając swoje prawa do szkody. Poszkodowany ma wówczas problem z głowy i co ważne, zyskuje dodatkowe pieniądze na kosztowną naprawę pojazdu. Warto podkreślić, że prawa do szkody komunikacyjnej można sprzedać w okresie do 3 lat od chwili wydania przez ubezpieczyciela decyzji o wypłacie odszkodowania. Po tym okresie roszczenia ulegają przedawnieniu.