Nauka pływania dla dzieci z deską – czy warto jej używać?

Nauka pływania dla dzieci z deską – czy warto jej używać?

Deska do pływania sprawdzi się nie tylko jako pomoc podczas nauki pływania, ale również jako przydatne narzędzie treningu w wodzie. Zakup odpowiedniego modelu, szczególnie dla najmłodszych pływaków, może nastręczyć kilka wątpliwości: jaki rodzaj i kształt deski dobrać do potrzeb dziecka? Czy materiał, z którego jest wykonana deska ma znaczenie podczas nauki pływania? Czy w ogóle warto używać deski podczas nauki pływania? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jaką deskę do pływania wybrać?

Wybór deski do pływania oraz decyzja, czy w ogóle zaczynać naukę pływania z akcesoriami czy bez, zależy od indywidualnych upodobań użytkownika. Dzieci zaczynające przygodę z pływaniem, często odczuwają potrzebę asekuracji w postaci pływaków i gadżetów, które pomogą im oswoić się z wodą i utrzymać się na jej powierzchni. Wybierając deskę do pływania dla swojej pociechy, warto wziąć pod uwagę kilka cech tego popularnego basenowego akcesorium.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że deska do pływania nie należy do skomplikowanych sprzętów, jednak szeroki wybór modeli oraz kształtów może podawać takie myślenie w wątpliwość.  Na jakie parametry desek należy więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Znaczenie ma przede wszystkim ich rodzaj. Najbardziej popularne są dwie opcje :

  • klasyczna deska do pływania – wykonana ze sztywnej pianki o wysokiej wyporności,
  • dmuchana deska do pływania – wykonana z tworzywa PVC lub winylu.

Oba rodzaje spełniają swoje nadrzędne zadanie, jakim jest dodatkowa asekuracja podczas utrzymywania się dziecka na powierzchni wody. Zaletą modeli piankowych jest stabilność, modele dmuchane są praktyczne. Trudno ocenić wyższość jednego rozwiązania nad drugim. Wszystko zależy od tego, czy stawiamy na wytrzymałość, czy poręczność. Przy wyborze odpowiedniej deski można zwrócić się o pomoc do instruktorów nauki pływania z AgamaSport. Kontakt i ofertę firmy znajdziesz pod linkiem.

Deska do pływania dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Rodzaj deski do pływania, to nie jedyny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup modelu dla dziecka. O tym, czy deska będzie funkcjonalna, wygodna, a przede wszystkim bezpieczna dla malucha, decydują następujące parametry:

  • rozmiar deski – w tym przypadku należy kierować się zasadą: im mniej doświadczony użytkownik, tym większą deskę powinniśmy wybrać. Duże deski są bardziej wyporne i stabilne, dają poczucie bezpieczeństwa początkującym pływakom. Mogą jednak w pewnym stopniu ograniczać ruchy podczas pływania, dlatego jeśli dziecko zaczyna czuć się pewniej w wodzie, warto wymienić model na mniejszy.
  • kształt deski – powinien umożliwić wygodne i pewne chwytanie oraz swobodne ruchy ciała podczas nauki pływania. Zadaniem deski jest utrzymanie równowagi oraz stabilizacja pozycji dziecka w wodzie.
  • materiał – klasyczne deski wykonane są ze sztywnej pianki o szorstkiej powierzchni. Dzięki temu mokra deska nie wyślizguje się z dłoni. Modele piankowe są odporne na odkształcenia, czy zadrapania. Droższe modele dodatkowo pokryte są warstwą termoplastycznego poliuretanu (TPU), który nie tylko dodatkowo zabezpiecza powierzchnię deski przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też chroni ją przed działaniem promieni UV.
  • kolorystyka – to parametr najmniej istotny dla bezpieczeństwa i wygody dziecka, dlatego ten wybór warto zostawić małym adeptom pływania. Osobiście wybrana deska z pewnością zachęci ich to do wizyt na basenie i urozmaici naukę.

Czy nauka pływania z deską ma sens? 

Podczas pływania wprawiamy w ruch niemal wszystkie mięśnie ciała. Dzięki temu poprawia się nie tylko nasza kondycja, ale też ogólna wydolność organizmu. Ćwiczenia z deską stanowią urozmaicenie treningu lub nauki pływania. Można umieścić deskę między nogami, trzymać ją w dłoniach, podkładać pod brzuch lub plecy. W ten sposób zmusimy do pracy te partie ciała, które chcemy wysmuklić lub wzmocnić. Jedno jest pewne, ćwiczenia z deską, to doskonała forma treningu i relaksu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To również świetny sposób na wspólne aktywne spędzanie czasu w wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *