IPSC – co warto wiedzieć o strzelectwie dynamicznym?

IPSC – co warto wiedzieć o strzelectwie dynamicznym?

Z roku na rok strzelectwo cieszy się coraz większą popularnością. Uprawiane jest przez wiele osób niezależnie od wieku i płci. W związku z tym powstają nowe dyscypliny strzeleckie, dzięki czemu sport ten daje coraz więcej możliwości i więcej radości. Jedną z takich dyscyplin jest strzelectwo dynamiczne (IPSC). Jest to niezwykle ciekawa alternatywa dla standardowego strzelania na strzelnicy. Warto zatem wiedzieć, czym ta dyscyplina się charakteryzuje i jak zacząć swoją przygodę z IPSC.

Czym jest IPSC?

Zacząć trzeba od krótkiego wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest IPSC. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy International Practical Shooting Confederation. Często jednak dyscyplinę tę określa się po prostu jako strzelectwo dynamiczne. Na czym ono polega? Ogólnie rzecz ujmując, strzelectwo dynamiczne polega na strzelaniu do celów będąc niemal cały czas w ruchu. Nie jest to zatem typowe strzelanie statyczne do celu na strzelnicy. Zawodnik przejść musi specjalnie przygotowany tor, strzelając i trafiając do określonych celów. Jak to wygląda w praktyce?

Jakie zasady obowiązują w strzelectwie dynamicznym?

Jak wspomniano, zawody IPSC odbywają się na specjalnie przygotowanym torze. Podczas jego przechodzenia zawodnik musi trafić do określonych celów. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się z początku wydawać. Cele są bowiem często trudno dostępne, a trafienie do nich nierzadko wymaga przyjęcia określonej pozycji strzeleckiej czy strzelania pod odpowiednim kątem. Dodatkowo niektóre z celów poruszają się, co jeszcze bardziej utrudnia trafienie do nich. Zawody wygrywa zawodnik, który trafi do jak największej liczby celów w jak najkrótszym czasie. Co ważne, pod uwagę bierze się również precyzję strzału. Innymi słowy, im bliżej środka tarczy, tym wyższa liczba punktów. Na koniec uzyskaną liczbę punktów dzieli się przez czas, w jakim zawodnik wykonał zadanie. To, co wyróżnia IPSC od innych dyscyplin strzeleckich, to fakt, że liczy się tu nie tylko celność, ale i szybkość oraz refleks. W strzelectwie dynamicznym stosuje się określone rodzaje broni. Mowa tu o pistolecie, strzelbie oraz karabinie, z amunicją 9 mm. Oprócz samej broni zawodnicy muszą być wyposażeni w dodatkowe elementy. Są to pasy, kabury, magazynki oraz okulary i ochronniki.

Jak zacząć przygodę z IPSC?

Najlepszym sposobem na to, aby rozpocząć swoją przygodę ze strzelectwem dynamicznym, jest zapisanie się na kurs IPSC organizowany przez krakowską strzelnicę GoToShoot. Takie szkolenia organizowane są przez renomowane kluby strzeleckie. W trakcie kursu nauczyć można się techniki strzelania różnych rodzajów broni oraz nabyć wszystkie kluczowe umiejętności potrzebne w strzelectwie dynamicznym. Ukończenie kursu otwiera drogę do brania udziału w różnego rodzaju treningach oraz zawodach IPSC. Pamiętać jednak trzeba, że kursy strzelectwa dynamicznego przeznaczone są dla osób, które miały już kontakt z bronią i strzelaniem. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które szukają ciekawej alternatywy dla strzelectwa sportowego. Jeśli zatem strzelectwo jest dla kogoś prawdziwą pasją, to na pewno zainteresować powinien się tą dyscypliną.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *