Istnieje wiele sposób ogrzewania domu i wody użytkowej. Jednak jednym z najbardziej wydajnych i opłacalnych sposobów jest zastosowanie pompy ciepła. W znaczący sposób wykorzystuje one bowiem naturalne źródła energii. Mowa tu o możliwości pobierania ciepła z gruntu, wody czy powietrza. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pompa ciepła podczas swojego działania nie emituje żadnych substancji szkodliwych do środowiska. Warto zatem wiedzieć jak działa pompa ciepła i dlaczego warto stosować takie rozwiązanie.
Czym jest pompa ciepła i jakie są jej rodzaje?
Pompa ciepła jest system grzewczym służącym o ogrzania domu oraz wody użytkowej. W okresie letnim stosowana jest to chłodzenia pomieszczeń. Największą zaletą pompy ciepła jest fakt, iż pobiera ona energię ze źródeł naturalnych. Jest to zatem rozwiązanie ekologiczne. Co ważne, na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Każdy z tych rodzajów wykorzystuje inne źródło energii. Dlatego wyróżnić można pompy ciepła gruntowe, pompy ciepła wykorzystujące energię wodną oraz pompy ciepła wykorzystujące energię z powietrza.
Obieg energii w pompie ciepła
Niezależnie od tego z jakiego źródła pompa czerpie energię jej działanie jest podobne. Urządzenie składa się z oddzielnych obiektów, które połączone są poprzez wymienniki ciepła. Mowa tu o trzech rodzajach obiegów. Jest to obieg solanki, obieg czynnika chłodniczego oraz obieg grzewczy. Obieg solanki odbiera energię z gruntu, powietrza zewnętrznego lub z wody gruntowej. Pobraną energię przenosi do obiegu chłodniczego, gdzie pobrana energia zostaje przeniesiona na wyższy poziom temperatury. Dzięki temu możliwe jest jej wykorzystanie i przekazanie do obiegu grzewczego. Ten odpowiedzialny jest za ogrzewanie wody użytkowej oraz pomieszczeń.
Działanie pompy ciepła
Źródło ciepła jest pobierane przez obieg czynnika chłodniczego poprzez parowacz. Stan skupienia czynnika chłodniczego zmienia się i zaczyna parować. W ten sposób energia oddawana jest do instalacji grzewczej, która podłączona jest do obiegu czynnika chłodzącego poprzez skraplacz. Czynnik chłodniczy, który występuje pod postacią gazu przepływa do sprężarki i jest tam sprężany. W ten sposób wzrasta temperatura czynnika chłodniczego. Następnie czynnik chłodniczy przepływa przez skraplacz i oddaje swoją energię do wody grzewczej.
Zastosowanie pompy ciepła to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. To dziś jeden z najwydajniejszych sposobów na ogrzanie wody użytkowej i całego domu. Co ważne, w okresie letnim pompa ciepła służy do chłodzenia pomieszczeń. Jest to zatem system wykorzystywany przez cały rok. Więcej cennych informacji na temat pomp ciepła znajdziesz na stronie —> www.akwin.com.pl