Nowy Sącz – jak w domu jednorodzinnym zrobić wentylację z odzyskiem ciepła?

Nowy Sącz - jak w domu jednorodzinnym zrobić wentylację z odzyskiem ciepła?

Z roku na roku coraz większa liczba właścicieli domów w Nowym Sączu decyduje się na montaż wentylacji. Jednym z powodów jest fakt, iż system wentylacji zwiększa izolacyjność budynków. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła, czyli tzw. rekuperacja. Na czym polega, jakie przynosi korzyści i jak zamontować ją w domu?

Czym jest wentylacja i rekuperator?

Wentylacja to system pozwalający na wymianę zużytego powietrza na świeże. Innymi słowy, wentylacja umożliwia zastąpienie zanieczyszczonego powietrza, powietrzem świeżym i czystym. Szczególnym rodzajem wentylacji jest system wentylacji mechanicznej. Charakteryzuje się ona ściśle określonym i ukierunkowanym ruchem powietrza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu rekuperatora, który często określany jest także jako centrala wentylacyjna z odzyskaniem ciepła. Rekuperator odpowiada za proces odzyskiwania energii cieplnej z powietrza. Co ważne, wymiana powietrza w pomieszczeniach możliwa jest niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Dzięki temu w pomieszczeniach przez cały czas jest świeże i czyste powietrze.

Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła

Zastosowanie wentylacji mechanicznej wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim system ten zapewnia pełną kontrolę nad ilością wywiewanego i nawiewanego powietrza do pomieszczeń. Dzięki temu pracę systemu wentylacji zawsze można dopasować do aktualnych potrzeb i oczekiwań. Dodatkowo wentylacja mechaniczna zapewnia niemałe oszczędności ciepła związane z przekazaniem energii z raz wytworzonego ciepła, które odzyskane zostało z wywiewanego powietrza z pomieszczeń. Nie można zapomnieć również o tym, że rekuperacja zapewnia w pomieszczeniach zdrowe i czyste powietrze, co z pewnością przekłada się na samopoczucie i ogólny stan zdrowia domowników.

Montaż systemu wentylacji mechanicznej w domu

Jak można zauważyć, wentylacja z odzyskiem ciepła przynosi wiele wymiernych korzyści. Jak zatem zamontować ją w domu? W pierwszej kolejności należy skontaktować się z firmą AKWIN montującą systemy wentylacji mechanicznej w Nowym Sączu i porozmawiać ze specjalistą ds. rekuperacji. Pełną ofertę firmy możecie sprawdzić na ich firmowej witrynie internetowej. Ten dokona analizy budynku oraz określi możliwości montażowe. Przede wszystkim wyznaczy trasy poprowadzenia kanałów wentylacyjnych oraz dobierze odpowiedni rekuperator. Następnie nie pozostanie już nic innego jak przejść do montażu systemu wentylacji z odzyskiem ciepła w domu. Warto zainteresować się taką możliwością. Wymierne korzyści, jakie czerpać można z wentylacji mechanicznej, z pewnością mogą pomóc w podjęciu decyzji o jej montażu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *